Odwiedzili nas

1 kwietnia 2012

Bierzemy udział w Szpikoladzie

            W dniu 30 marca 2012 roku w świetlicy Domu Działkowca odbyło się spotkanie z ciekawymi ludźmi. Naszymi gośćmi  byli Michał Filimon, MałgorzataDekiert-Adamska, Maria Homan z Fundacji Anny Wierskiej-drużyna szpiku. Goście w ciekawy i przystępny sposób opowiadali o swojej pasji. Drużyna szpiku zrzesza ludzi, którzy chcą pomagać w edukacji społeczeństwa w dziedzinie przeszczepów szpiku kostnego, wspierają organizację dni dawcy szpiku. Marcowa pogoda spowodowała, że pewna część naszych koleżanek i kolegów się wystraszyła i nie dotarła. Ale ci, którzy dotarli nie żałowali.
            Najwięcej emocji wywołała wypowiedź Małgorzaty Dekiert-Adamskiej, która na codzień jest wolontariuszem w oddziale hematologicznym kliniki w Poznaniu. Z bezradnością, oczekiwaniem na dawców szpiku, strachem, lękiem przed śmiercią obcuje i najbardziej boli ją fakt, że gdzieś w okolicy jest bliźniak genetyczny chorych oczekujących na przeszczep. Że gdzieś jest człowiek, który może pomóc, podarować rzecz najcenniejszą, szansę na życie dobre, zdrowe. A ta praca to wyścig z czasem. Bo czasem, nawet gdy znajdzie się dawca, to choroba tak wyniszcza organizm, że nie można już dokonać przeszczepu.
          Nasi goście walczą z mitami: a że pobiera się szpik z kręgosłupa-to bzdura mówi Michał Filimon- który z pasją opowiadał o działaniach drużyny szpiku. To spotkanie było bardzo potrzebne i cieszy nas fakt, że nasz ogród włączył się do tej ważnej społecznej kampanii.