Piszą o nas

24 sierpnia 2012

Pamiętajcie o ogrodach

         W środku lata odwiedziliśmy jeden z najpiękniejszych rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce. To znakomicie zorganizowany i uporządkowany Rodzinny Ogród Działkowy „Tulipan" znajdujący się przy ulicy Śluzowej w Bolesławcu. Działkowcy tego ogrodu to ludzie z pasją, prawdziwi artyści.
Prezesem Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Tulipan" jest Jerzy Zając.
- Od trzydziestu lat pracujemy tutaj wspólnie i robimy wszystko, aby było tutaj pięknie i przyjemnie - mówi Jerzy Zając w rozmowie z reporterem Bolec.Info. - Tutaj pracujemy, wypoczywamy, spotykamy się, a także bawimy się. Nasze osiągnięcia są udokumentowane w naszej kronice, zebrało się tego bardzo dużo. Jestem dumny ze wszystkich działkowców, to ludzie z pasją i olbrzymim zaangażowaniem, robią wszystko, aby było tu pięknie i przyjemnie - dodaje.
             Idąc uliczkami działki widać mnóstwo pięknych kwiatów, wspaniale zagospodarowane pojedyncze działki. Postanowiliśmy podglądnąć działkowców przy pracy i wypoczynku. - To dla nas najpiękniejsze miejsce w Bolesławcu. To nasz drugi dom, to raj na ziemi - mówi starsza pani. - Ja żyję i czuję się tak dobrze dzięki temu małemu skrawkowi ziemi. Dzięki tym cudownym kwiatom, świeżym owocom i warzywom. Spędzam tu w lecie i na wiosnę więcej czasu niż w domu - dodaje. 
           Nazwaliśmy te działki w jesieni ubiegłego roku „Rajskim ogrodem" i tę opinię nadal podtrzymujemy. Teraz jest tu jeszcze ładniej i bardzo, bardzo kolorowo, ale...
Działkowcy poczuli się zagrożeni, gdy 11 lipca 2012 Trybunał Konstytucyjny uchylił 24 zapisy ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Co to może dla nich oznaczać? Likwidację Związku Działkowców, który od 30 lat skutecznie bronił działkowców i ogrody, niepewność jutra - czasowy charakter ogrodów, podatki za działkę, altankę i czynsz dzierżawny, utratę prawa do bezczynszowego korzystania z działki, pozbawienie gwarancji uzyskania odszkodowań za majątek w przypadku likwidacji ogrodu czy podporządkowanie ogrodów gminom.
Działkowcy liczą, że wywalczą nową, lepszą Ustawę, która będzie dla nich korzystna i zapewni rozwój Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Mają na to 18 miesięcy
- Razem możemy jeszcze obronić nasze ogrody i działki - mówią działkowcy
Bolesławiecki Sojusz Lewicy Demokratycznej rozpoczął akcję mającą na celu obronę Rodzinnych Ogrodów Działkowych - mówi w rozmowie z Bolec.Info Józef Król, wiceprzewodniczący powiatowego SLD w Bolesławcu. - Odwiedzamy działkowców i zbieramy ich postulaty, aby potem przygotować nową, korzystną Ustawę o Rodzinnych Ogrodach Działkowych - dodaje.
- Rodzinne Ogrody Działkowe spełniają w Bolesławcu bardzo ważną rolę społeczną, dają starszym i młodym ludziom możliwość pracy i spotkań na świeżym powietrzu. Szczególnie służą one starszym ludziom, trzymają ich niejednokrotnie przy życiu, dając poczucie bezpieczeństwa i są równocześnie wspaniałym i jedynym dla tych ludzi miejscem pracy i wypoczynku - mówi inny działacz.
     Patrząc na piękne kwiaty, drzewa owocowe, warzywa w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Tulipan" przypomnieliśmy sobie znakomity wiersz Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach". Słowa tego wiersza i pięknej piosenki dedykujemy tym wszystkim, którzy chcieliby zrobić „zamach" na Rodzinne Ogrody Działkowe. Może pójdą po rozum do głowy?

Foto- Kazimierz Marczewski