Opinie i poglądy

29 czerwca 2012

Protest do Trybunału Konstytucyjnego

                                                                                                                  Trybunał Konstytucyjny
                                                                                                                    al Szucha12a
                                                                                                                    00918 Warszawa

               Działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego Tulipan w Bolesławcu zwracają się do Sędziów Trybunału Konstytucyjnego o odrzucenie wniosku I Prezesa Sądu Najwyższego Pana Lecha Gardulskiego, który wystąpił o zbadanie niekonstytucyjności ustawy o ROD z2005 r.
                W wolnej Polsce gdzie tworzy się podobno klimat dla samorządności, aktywności obywatelskiej w różnych obszarach od kilku lat trwa uporczywa walka z niezależną, samofinansującą się pozarządową organizacją. Ziemia która jest przedmiotem sporu w czasie, gdy trafiała do PZD była bezwartościowa, nieużytki, ugory, mokradła. Po latach cieszy oko wspaniałymi ogrodami, zielenią. Ale to ludzie działkowcy zmienili ją swoją ciężką pracą. To oni swoją długoletnią działalnością doprowadzili do powstania tysięcy ogrodów, które dziś cieszą oczy. PZD nigdy nie stał na drodze rozwoju miast. Przykład mamy w naszym mieście. Gdy trzeba było terenów inwestycyjnych ogrody zostały zlikwidowane, działkowcy za swoje nasadzenia i majątek otrzymali stosowne rekompensaty. Tu współpraca jest modelowa. Same ogrody ulegają przekształceniom, już nie uprawia się warzyw, tylko tworzy piękne oazy zieleni dostępne dla wszystkich mieszkańców. W naszym ogrodzie spotykają się krwiodawcy, niewidomi, emeryci, przychodzą dzieci z przedszkoli miasta, młodzież szkół bolesławieckich. To sposób na aktywne życie. Zdajemy sobie sprawę, że ustawa nie jest doskonała. Ale tu trzeba refleksji, rozmowy a nie bezdusznego parcia grupy parlamentarzystów wspieranych przez żądnych terenów i to tanich przedsiębiorców. Czy państwo Polskie musi być takie bezduszne dla tych ludzi, którzy w pocie czoła zmienili te małe skrawki ziemi. Czy nasz kraj zostanie zrujnowany, jeżeli na tej ziemi zostaną najczęściej zaawansowani wiekiem działkowcy. Ale nie tylko oni, to często bezrobotni, rodziny z blokowisk, których nie stać na swoje małe rezydencje.
                 Szanowni państwo, zanim wydacie wyrok popatrzcie oczami działkowców, zwykłych ludzi. Bo to oni zostaną pokrzywdzeni, bo to ich bezdusznie się będzie wyrzucać, jak to miało miejsce w Warszawie. $8 godzin i wynocha- czy tak można postępować.
                 W Europie Ogrody istnieją, mają inny kształt organizacyjny, ale mają się świetnie. Samorządy je wspierają. jak powiedział  Prezydent naszego miasta, działkowcy to ludzie, którzy nie potrzebują biegać po lekarzach. Prosimy weźcie to pod uwagę.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Zarząd  ROD Tulipan