Poradniki

30 kwietnia 2012

Balkony i trawniki -zapraszamy do czytania

(Witryna internetowa PZD)

 

„Balkony i Tarasy" - nowy specjalny numer „działkowca"!

 

(okładka numeru specjalnego „Balkony i Tarasy")

Na rynku jest już w sprzedaży, najnowszy numer specjalny miesięcznika „działkowiec" p.t. „Balkony i Tarasy", w którym zachęcamy do budowy, urządzania i jak najlepszego wykorzystania tych niezwykłych miejsc. Tarasy przylegające do altan znajdują się na większości działek w ROD, zatem działkowcy znajdą w tym numerze wiele praktycznych rad i inspiracji.

 

(ilustracja stron 4-5 numeru specjalnego „Balkony i Tarasy")

Dlaczego tarasy i balkony mają dla nas tak szczególne znaczenie? Bardzo często tam przebywamy, wypoczywamy. To niezwykłe miejsca, stanowiące przedłużenie mieszkania, a jednocześnie, poprzez zgromadzone tam rośliny, łączące nas z otaczającą przyrodą.

 

(ilustracja stron 8-9 numeru specjalnego „Balkony i Tarasy")

Od czego zacząć? Większość z nas chciałaby mieć wygodny, przytulny taras. Nie każdy jednak wie jak go zaprojektować, by spełnił nasze wymagania. Przedstawiamy podstawowe etapy postępowania zanim rozpoczniemy urządzanie balkonu lub tarasu. Doradzamy też w jaki sposób i z jakich materiałów najlepiej zbudować taras.

 

(ilustracja stron 14-15 numeru specjalnego „Balkony i Tarasy")

Rośliny w roli głównej! Ukwiecony taras lub balkon urzeka kolorami i zapachami, z przyjemnością tam przebywamy i wypoczywamy. Polecamy zatem najlepsze, najbardziej efektowne, najmodniejsze rośliny do uprawy w tych miejscach - nie tylko spośród roślin sezonowych ale także byliny i krzewy! Doradzamy też jak dobierać szatę roślinną, aby dekoracyjny efekt utrzymywał się przez cały sezon.

 

(ilustracja stron 26-27 numeru specjalnego „Balkony i Tarasy")

Dobra aranżacja to podstawa! Przedstawiamy różne propozycje  aranżacji tarasów i balkonów, możliwe do zastosowań w różnych warunkach i z uwzględnieniem potrzeb i możliwości użytkowników. Oprócz tarasu południowego czy w stylu śródziemnomorskim, proponujemy m.in. ogródek kuchenny, aranżacje w stylu nowoczesnym, kompozycje na niewielkie powierzchnie czy też rozwiązania mało wymagające dla osób nie dysponujących dużą ilością wolnego czasu na pielęgnację roślin.

 

(ilustracja strony 40-41 numeru specjalnego „Balkony i Tarasy")

W co wyposażyć balkon lub taras? Oprócz roślin, istnieje bogactwo różnego rodzaju urządzeń i sprzętów które są wręcz niezbędne do właściwego wypoczynku lub też ułatwią i uprzyjemnią nam przebywanie w tych miejscach. Oprócz szerokiego wyboru mebli,  opisujemy m.in. takie elementy jak parasole, markizy, podpory dla pnączy, stylowe oświetlenie, mini fontanny i źródełka, grille, systemy automatycznego nawadniania i wiele innych tarasowych gadżetów.

 

(ilustracja strony 52 numeru specjalnego „Balkony i Tarasy")

Jak pielęgnować i konserwować? Rośliny na tarasach i balkonach wymagają szczególnie starannej pielęgnacji. Oprócz szczegółowego kalendarium prac, opisujemy najważniejsze zabiegi takie jak sadzenie, podlewania, nawożenie, ochrona przed chorobami i szkodnikami czy zabezpieczanie na zimę. Również sprzęt i materiały nie obejdą się bez odpowiedniej konserwacji. Instruujemy zatem jak właściwie konserwować elementy z drewna, metalu, kamienia czy ceramiki, by zachowały swoją estetykę i służyły przez wiele lat.

 

 

Te i wiele innych, atrakcyjnych informacji tylko w numerze specjalnym „Balkony i Tarasy"!

 

Uwaga! W tym roku ukazał się już numer specjalny „Trawnik" a przygotowywane są też dwa kolejne numery: „Ogród Skalny" oraz „Iglaki".