Poradniki

7 lipca 2010

Porady działkowe na lipiec

ROŚLINY OZDOBNE

Na rabatach
Rośliny, które sami rozmnażaliśmy i sadziliśmy, teraz bujnie rosną, a przede wszystkim kwitną. Aby kwitnienie było obfite, rośliny należy odpowiednio pielęgnować. Pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu i podlewaniu. Nie powinniśmy dopuścić do więdnięcia roślin, ponieważ później mimo odzyskania turgoru wzrost i kwitnienie będą słabsze. Bardzo pomocne w zachowaniu wilgotnej gleby jest jej ściółkowanie. Gdy rośliny intensywnie rosną i kwitną, ważne jest także ich nawożenie. W tym czasie rośliny potrzebują nawozów z przewagą potasu (K). Najlepiej rozsypywać go pod roślinami małymi dawkami, 1-2 razy w miesiącu i pamiętać, aby potem rośliny podlać. W przypadku roślin wieloletnich zimujących w gruncie ostatnie nawożenie powinniśmy wykonać w połowie lipca.
Co można rozmnażać
Upalne i suche letnie dni nie sprzyjają rozmnażaniu roślin. Są jednak wyjątki, jak rozchodniki (ostry, biały, ościsty, okazały, kaukaski) i rojniki (murowy i pajęczynowaty). Wierzchołki i środkowe części pędów rozchodników tnie się na sadzonki i umieszcza w skrzynkach lub doniczkach wypełnionych przepuszczalnym podłożem, najlepiej ze znacznym dodatkiem piasku. U rojników wystarczy oddzielać pojedyncze rozetki z fragmentem pędu i tylko delikatnie zagłębiać je w podobnym podłożu. Sadzonki te bardzo łatwo się ukorzeniają, pod warunkiem że nie będziemy ich nadmiernie podlewać. Latem można także dzielić skalnicę Arendsa, floks szydlasty, macierzankę piaskową i ukorzeniać sadzonki ubiorka wieczniezielonego, runianki japońskiej, barwinka pospolitego, lawendy wąskolistnej i goździków sinego oraz pierzastego.

SADOWNICTWO

Przerzedzanie zawiązków
W pierwszych dniach lipca kończy się rozpoczęte w trzeciej dekadzie czerwca przerzedzanie zawiązków jabłoni. Przerzedza się w tym terminie odmiany późniejsze, pozostawiając zawiązki najładniejsze, najlepiej wykształcone i osadzone w centralnym położeniu na krótkopędzie. Zawiązki usuwa się bez szypułek, ucinając je nożyczkami lub sekatorem i nie naruszając miejsca zrastania.
Cięcie letnie
W drugiej połowie lipca można rozpocząć cięcie letnie. Polega ono głównie na usuwaniu wyrastających w koronie drzew silnych tegorocznych przyrostów tzw. wilków. Wilki wyrastają zawsze po silnym wiosennym cięciu drzew. Pozostawione na dłużej szybko wypełniają koronę, czyniąc ją mało przewiewną, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. W lipcu wilki drewnieją u podstawy i trzeba je wycinać sekatorem. Najlepszy termin na wycinanie wilków to druga połowa lipca i pierwsza połowa sierpnia. Cięcie wykonujemy na gładko przy konarze.
Stawianie podpór
W ostatniej dekadzie lipca wzrost owoców na drzewach jest tak duży, że konary nie wytrzymują ich ciężaru i zaczynają łamać się. Najczęściej łamią się gałęzie grusz i śliw, których drewno jest kruche oraz gałęzie źle uformowanych i nieprawidłowo ciętych jabłoni. Aby temu zapobiec, należy podpierać gałęzie, na których jest bardzo dużo owoców.

WARZYWNICTWO

Letnie siewy
Jeszcze w pierwszych dniach lipca można siać nasiona fasoli szparagowej karłowej oraz marchew na jesienny zbiór. Do połowy lipca siejemy buraki ćwikłowe, które będą przeznaczone do konserwowania lub do przechowania. Na początku miesiąca na rozsadniku siejemy różne sałaty na zbiór jesienny.
Do gruntu na miejsce stałe można wysiać nasiona kapusty pekińskiej, ale lepiej poczekać kilka dni i posiać ją do doniczek lub palet rozsadowych. Nawet niewielkie wolne miejsca można przeznaczyć na uprawę kopru na zielono, rzeżuchy czy rukoli. Pod koniec lipca warto posiać szpinak jesienny i rzodkiewkę. Wszystkie miejsca z kolejnymi zasiewami należy oznaczyć i pamiętać, aby nie dopuścić do przeschnięcia wierzchniej warstwy gleby, w przeciwnym razie wschody będą słabe albo nierównomierne.
Po zbiorze warzyw wczesnych na przygotowane grządki sadzimy rozsadę późnych warzyw kapustnych.
Zbieramy plony
Pod osłonami plonują już na dobre pomidory, zaczyna dojrzewać papryka. W gruncie zbieramy już większość uprawianych warzyw. Korzystamy także z warzyw przyprawowych i ziół, jeśli znajdują się na naszej działce.
Prace pielęgnacyjne
Systematycznie odchwaszczamy warzywnik. Po ulewnych deszczach wzruszamy międzyrzędzia, aby gleba nie zaskorupiała się. Gdy jest susza, to warzywa nawadniamy.
Intensywnie rosnące warzywa jeszcze nawozimy pogłównie (selery, kapustę późną, brukselską, pory). Nie można zapomnieć o pielęgnacji warzyw wieloletnich po zakończeniu zbiorów (odchwaszczanie, podlewanie, nawożenie). W uprawach pod osłonami uprawy muszą być systematycznie wietrzone, podlewane i dokarmiane. W razie potrzeby rośliny podwiązuje się do podpór. Przy silnym nasłonecznieniu czasem istnieje potrzeba zacieniania (opryskiwanie rozcieńczoną kredą dachu szklarni, cieniowanie włókniną).

OCHRONA ROŚLIN

Na korze drzew
W drugiej połowie czerwca na powierzchni kory jabłoni, zwłaszcza drzew starszych, można zauważyć kolonie bawełnicy korówki - bardzo groźnej mszycy, powodującej powstawanie na pniach i gałęziach zrakowaceń. Kolonie bawełnicy należy mechanicznie zniszczyć, korę oczyścić i posmarować maścią lub balsamem.
Pod koniec czerwca oraz w lipcu na czereśniach i wiśniach (zwłaszcza na wrażliwych odmianach) możemy zauważyć wiele zasychających pędów. Jest to wynik rozwoju brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, której sprawca - grzyb - powoduje zasychanie liści, pędów oraz gnicie owoców. Na odmianie Northstar, choroba ta występuje w bardzo dużym nasileniu. Pędy z objawami choroby należy wyciąć i usunąć z działki.
W nasionach i owocach
Pod koniec czerwca oraz w lipcu zbieramy późniejsze odmiany grochu. W czasie łuskania możemy zauważyć nieraz bardzo liczne gąsienice pachówki strąkóweczki, uszkadzające miękkie nasiona. Jeżeli wiele strąków zostało zaatakowanych, to należy przyspieszyć zbiór, zrywając wszystkie zawiązane strąki, nie dopuszczając w ten sposób do zakończenia rozwoju przez gąsienice i ich zejścia do ziemi. Gąsienice pachówki pozostają bowiem w glebie aż do maja następnego roku. Podobnie należy postąpić z owocami późnych odmian czereśni i wiśni, które mogła opanować nasionnica trześniówka. Jeżeli w owocach dostrzegamy obecność wielu larw, to należy przyspieszyć zbiór, dokładnie "oczyścić" drzewo z owoców. Możemy także utrudnić (lub uniemożliwić) zejście larw do gleby, rozkładając w lipcu pod drzewami włókninę.
Ze starych jabłoni radzę dokładnie pozbierać owoce, w których wnętrzu żerują gąsienice owocówki jabłkóweczki. Przyczynimy się w ten sposób do zmniejszenia liczebności szkodnika.
Na pomidorze
Jeżeli docierają do nas od rolników sygnały o występowaniu na ziemniakach zarazy ziemniaka, to należy pomyśleć o ochronie pomidora przed tą chorobą. Do zwalczania zarazy na pomidorze polecanych jest wiele preparatów. Pamiętać jednak należy, aby zwalczanie rozpocząć od preparatu o działaniu wgłębnym, a dopiero w późniejszym okresie stosować preparaty systemiczne.

Materiały przedrukowane z Miesięcznika  Działkowiec